رنگ گل ها چه معنایی دارند

رنگ گل ها چه معنایی دارند ؟ وقتی یک گل را می بینید اولین چیزی که متوجه می شوید چیست؟ آیا اندازه آن است؟ شکلش؟ عطرش؟ یا شاید رنگش هست؟

ما در زندگی روزمره با انواع رنگ های مختلف در غذاها، طراحی آشپزخانه ها، لوازم ورزشی، گل ها و… سر رو کار داریم. رنگ در انواع هنر و سرگرمی ما دخیل است و به زیبایی آن ها کمک می کند. در رنگ انواع سازها، هنرهای تجسمی و… در سرگرمی های مختلفی مثل ساخت کاردستی، صنایع دستی و… وجود دارد.

رنگ گل یکی از عوامل بسیار زیبایی است که طبیعت را بسیار زیبا می کند و امروز می خواهیم این سوال را مطرح کنیم که:

معنی رنگ گل ها چیست ؟

آیا می دانید هر رنگ گل به چه معناست ؟

چرا گل ها رنگی هستند ؟

معنی رنگ گل ها در فرهنگ های مختلف و بسته به نوع گل متفاوت می باشند.
با این حال، برخی از معانی کلی در فرهنگ های مختلف نماد و معنی یکسانی دارند که برای رایج ترین رنگ های گل عبارتند از:

 • سفید: نماد پاکی، معصومیت، جوانی و شروع جدید. همچنین می تواند نشان دهنده احترام، فروتنی و همدردی باشد.
 • قرمز: نماد عشق، اشتیاق، میل و تمایل. همچنین می تواند نماد شجاعت، قدرت و فداکاری باشد.
 • صورتی: نماد عشق رمانتیک، لطافت، قدردانی و تحسین. همچنین می تواند نماد زنانگی، شادی و آرامش باشد.
 • زرد: نماد دوستی، شادی، خوشبختی و انرژی. همچنین می تواند نماد موفقیت، ثروت و گرما باشد.
 • نارنجی: نماد اشتیاق، شور و هیجان. همچنین می تواند نماد خلاقیت، ماجراجویی و استقلال باشد.
 • بنفش: نماد سلطنت، تجمل، خرد و معنویت. همچنین می تواند نماد راز، جادو و تحسین باشد.
 • آبی: نماد آرامش، صلح، اعتماد و وفاداری. همچنین می تواند نماد امید، ایمان و خرد باشد.
 • سبز: نماد طبیعت، رشد، سلامتی و باروری. همچنین می تواند نماد ثروت، شانس و حسادت باشد.
 • مشکی: نماد غم، سوگواری، مرگ و رمز و راز. همچنین می تواند نماد قدرت، ظرافت و پیچیدگی باشد.

هر رنگ گل از قرمز تیره تا زرد روشن داستانی غنی و معنادار را ارائه می دهد. رنگ گلی که برای دسته گل انتخاب می کنید می تواند به اندازه انواع گل های مورد استفاده در یک چیدمان مهم باشد.

این مقاله را نیز مطالعه کنید:  تفاوت فعالیت بدنی و ورزش چیست؟

هنگام انتخاب گل، مهم است که به رنگ و همچنین نوع گل توجه کنید.

به عنوان مثال، یک رز قرمز به طور سنتی در اکثر کشورها به عنوان نمادی از عشق رمانتیک داده می شود، در حالی که یک گل آفتابگردان زرد ممکن است برای نشان دادن دوستی یا شادی داده شود.

در ادامه مقاله همه موارد را با جزئیات بیشتری بیان می کنیم.

رنگ گل ها چه معنایی دارند

معنی گل های قرمز

انرژی انکارناپذیری در رنگ قرمز وجود دارد. انرژی ای که این قدرت را دارد آن را به یک گل بی ادعا تغییر می دهد. گل های قرمز نشان دهنده میل، قدرت و عشق پرشور هستند. با زیبایی، شجاعت و گرما به عنوان نماد آن، جای تعجب نیست که یک دسته گل پر از شکوفه های قرمز هیچ محدودیتی نمی شناسد.

اگرچه گل‌های قرمز معمولا با احساس عشق و اشتیاق واقعی همراه هستند، اما می‌توان از آنها برای انتقال احترام، میل و شجاعت نیز استفاده کرد.

گونه‌های گل مورد علاقه ما که به رنگ قرمز موجود است، گل رز (به خاطر داشته باشید که در رنگ‌های دیگر نیز وجود دارند)، لاله، گل شمعدانی و … هستند.

معنی گل های زرد

رنگ زرد در درجه اول با گسترش شادی و نشاط همراه است، با این حال، رنگ ایده آل برای نماد دوستی نیز می باشد. گل‌های زرد با رنگ روشن و شخصیت شادشان می‌توانند برای بهتر کردن روز دیگران و افزایش انرژی مثبت در اتاق استفاده شوند.

دلیل خوبی وجود دارد که وقتی دسته گلی از نرگس های درخشان یا گلدانی پر از گل های داوودی غرق در آفتاب را می بینید، می توانید از لبخند زدن خودداری کنید. گل های زرد نشان دهنده شادی و آرامش است. آنها همچنین نماد دوستی، شروع های جدید کاری و عاطفی و شادی هستند.

برخی از گل های زرد پرطرفدار عبارتند از:

 • گل آفتابگردان
 • گل لاله
 • گل رز
 • گل نیلوفر
 • و…

معنی گلهای صورتی

گل های صورتی نشان دهنده لطف، مهربانی و شادی هستند. صرف نظر از شکل گل از جوانه های تنگ و کوچک یک گل رز صورتی تا گلبرگ های ظریف و باز یک گل صد تومانی صورتی در شکوفه کامل شکوفه های صورتی جوانی، معصومیت و شادی را منتقل می کنند.

این مقاله را نیز مطالعه کنید:  معنی رنگ‌ها

مانند گل های قرمز، گل های صورتی نیز به نماد عشق تبدیل شده اند، اگرچه برخی از معانی دیگر عبارتند از شادی، ملایمت و زنانگی را داشته باشند. به ویژه این دلیل نیز ممکن است تعداد زیادی گل صورتی در دسته گل های هدیه روز مادر باشد. رنگ صورتی را می توان در گل هایی مانند رز، زنبق، میخک و آزالیا (Azalea) یافت.

معنی گل های نارنجی

نارنجی رنگی پر جنب و جوش و پر رنگ است. جای تعجب نیست که ارسال یک دسته گل نارنجی نشان دهنده شادی، گرما و شادی است. گل های نارنجی درخشان و پررنگ هستند، بنابراین، آنها به عنوان نمادی از احساسات هیجان و اشتیاق شناخته می شوند.

چه رنگ نارنجی را با رنگ های دیگر ترکیب کنید یا آن را به تنهایی ارسال کنید، یک دسته گل نارنجی پر از زندگی و هیجان خواهد بود، بنابراین افراد پرشور زندگی شما بلافاصله با این گل آرایی رنگی ارتباط برقرار می کنند.

برخی از گل های برتر که به رنگ پرتقالی یا نارنجی موجود هستند عبارتند از: نیلوفر، گل لاله، گل همیشه بهار و زینیا (Zinnia).

معنی گل های سفید

گل های سفید که اغلب با معصومیت، فروتنی و احترام همراه است، زیبایی ساده ای را تداعی می کند. چیدمان گل های تازه شکوفه های سفید نشان دهنده تواضع و ظرافت است.

گل‌های سفید که به‌طور سنتی در دسته‌گل‌های عروس یا در مراسم یادبود استفاده می‌شوند، از صفا و معصومیت گرفته تا همدردی متفاوت هستند. برای انتقال این پیام‌ها، توصیه می‌کنیم از گل‌های ارکیده، گل مروارید، میخک یا یکی از گل‌های مورد علاقه خودتان استفاده کنید.

معنی گل های آبی

رنگ‌های آبی تسکین‌دهنده‌ای که بسیاری از گل‌ها دارند، نمادی از آرامش و صلح است. در نهایت، این رنگ به عنوان گسترش دهنده احساس آرامش شناخته می‌شود تا به افراد کمک کند هر گونه احساسات منفی یا احساس استرس را رها کنند. برخی از گل های آبی که ممکن است آنها را بشناسید، شکوه صبحگاهی، ادریسی و گل ذرت هستند.

این مقاله را نیز مطالعه کنید:  رازهای زیبایی صورت: 13 نکته زیبایی برای صورت

چیدمان گل های تازه پر از گل های آبی، پادزهری خنک کننده برای اضطراب ارائه می دهد.

معنی گل های بنفش

معمولا گفته می‌شود که گل‌های بنفش نماد موفقیت و حتی سلطنت هستند، اگرچه احساس تحسین و سنت نیز ممکن است در گل‌های بنفش ایجاد شود.

گل‌های بنفش که ریشه‌های آن با سلطنت و مراسم مرتبط است، نشان‌دهنده عزت، غرور و موفقیت است. چه به تنهایی در طیف پررنگی از رنگ‌ها باشند یا با رنگ‌های دیگر ترکیب شود تا عمق و کنتراست ایجاد کند، چیدمانی پر از شکوفه‌های بنفش نشان‌دهنده موفقیت و تحسین است.

تعدادی از انواع گل های بنفش عبارتند از:

 • کلماتیس
 • گل زنبق
 • گل آلیوم
 • گل زنگ (گل ناقوس)
 • و…

معنی گل های رنگ یاسی

اگرچه ممکن است از نظر چشم بنفش و یاسی شبیه به نظر برسند، اما معانی آنها متفاوت است. گلهای یاسی که اسطوخودوس معمولا به ان رنگ است، نمادی از لطف، ظرافت و جوانی هستند.

در حالی که بنفش رنگ خانواده سلطنتی و صورتی رنگ جوانی است، یاسی رنگ زنانگی است. گل های اسطوخودوس نشان دهنده ظرافت، رحمت و برازندگی هستند. گل اسطوخودوس یک مکان تقریبا مقدس در طبیعت دارد. با گل های بنفش یاسی که اغلب ظریف ترین و گرانبها هستند. چیدمانی پر از این شکوفه های ملایم پیام زیبایی زنانه را ارسال می کند.

شما می توانید این رنگ را در گل های مروارید، ارکیده، یاس بنفش و گل اطلسی پیدا کنید.

معنی گل های سبز

رنگ سبز در طبیعت و گل های سبز می تواند با تولد دوباره و تجدید همراه باشد. مترادف با طبیعت و مکمل عالی برای هر شکوفه دیگری، گل های سبز به معنای سلامتی، انعطاف پذیری، خوش شانسی و جوانی است. گل‌های سبز چه برای کنار هم قرار دادن ترکیبی از اشکال و رنگ‌ها و چه به‌عنوان یک دسته گل آرامبخش، پیامی از خوش‌بینی و تجدید می‌دهند.

علاوه بر این، رنگ سبز همچنین می تواند نماد سلامتی و جوانی باشد. چندین گیاه سبز موجود است که می توانید از آنها برای احاطه کردن خود با احساسات مثبت استفاده کنید. برخی از گل های سبزی که می توانید استفاده کنید عبارتند از گل زنگوله ایرلندی، گل های دکمه ای، ارکیده سیمبیدیوم سبز و آنتوریوم.


تاریخ انتشار: “2 دی 1401”

تاریخ آپدیت: “19 اردیبهشت 1403”


منابع:

1800flowers

teleflora

5/5 - (6 امتیاز)

“19 اردیبهشت 1403” 2:54 ب.ظ