انواع هنر چیست

انواع هنر شامل بسیاری از هنر و سرگرمی های مختلف است که از دوران ماقبل تاریخ وجود داشته و انسان ها به شکل های مختلف هنر خلق می کردند. در طول سال‌ها با تغییر و توسعه ابزارها و فناوری‌ها، مفهوم هنر تغییر کرده و مورد بررسی قرار گرفته است و در واقع، این یک بحث مداوم است. در مورد اینکه چه چیزی را می توان به عنوان هنر طبقه بندی کرد، نظرات مختلفی وجود دارد. در این مقاله به محبوب‌ترین انواع هنر می‌پردازیم بدون اینکه آنها را با سبک و فرم هنری در هنر اشتباه بگیریم.

هفت شکل اصلی هنر عبارتند از:

انواع هنر هفتگانه

هنر چیست؟

تقریبا به تعداد افراد زنده تعاریف از هنر وجود دارد. به عنوان یک تعریف کلی پذیرفته شده، هنر زمانی تولید می شود که از تخیل یا خلاقیت برای خلق چیزی استفاده شود که مستقیما از طریق حواس ما قابل تجربه باشد. اگرچه هنر بصری که از طریق حس بینایی ما شاهد آن هستیم رایج ترین شکل است، هنر می تواند حواس دیگر ما را نیز جذب کند، مانند ادراکات شنوایی یا لامسه ما.
بیشتر اشکال هنری که در این مقاله مورد بحث قرار می‌گیرند به هزاران سال قبل باز می‌گردند. از نقاشی‌ها و مجسمه‌های غارهای ماقبل تاریخ که در غارهای نمناک در سراسر جهان یافت می‌شوند تا معماری و مجسمه‌های نفیس در یونان و روم، حتی در دنیای باستان، خلاقیت نقش مهمی در زندگی شخصی و عمومی ایفا می‌کند، همانطور که امروزه نیز ادامه دارد.

دسته بندی آثار هنری

در حالت کلی آثار هنری را به دو دسته هنرهای زیبا و هنرهای کاربردی تقسیم می‌کند:

هنرهای کاربردی

منظور از هنرهای کاربردی هنرهایی است که در وهله نخست، کارکرد و سودمندی آن‌ها اهمیت دارد و هدف از خلقشان کاربردشان بوده‌ است. مانند: طراحی خودرو، معماری، طراحی صنعتی.


هنرهای زیبا

منظور از هنرهای زیبا، هنرهایی است که تنها به دلیل زیبا بودنشان خلق شده‌اند. به عبارتی «نه به خاطر چیزی دیگر، بلکه به خاطر خودشان به وجود آمده‌اند». مانند: نقاشی، مجسمه‌سازی، موسیقی، رقص.

انواع هنر را نباید با ژانر یا گونه های هنری اشتباه گرفت، که یک سیستم طبقه بندی متفاوت است و توسط آکادمی سلطنتی فرانسه ایجاد شده است که شامل طبیعت بی جان، پرتره، تاریخ و غیره است. انواع مختلف هنر را نیز باید از فرم در هنر متمایز کرد که به عنصر خاصی در اثر هنری مربوط در شکل اشاره دارد.
فرم در هنر در کنار عناصر دیگری مانند بافت، رنگ، فضا، شکل، ارزش، خط و رنگ رخ می‌دهد که در هنرهایی چون طراحی و نقاشی با تکنیک های مختلف می توان آن را فهمید و درک کرد.

هنر نگاهی اجمالی به تاریخ در اختیار ما قرار می‌دهد و وسیله‌ای است که از طریق آن می‌توانیم زندگی انسان‌هایی را که پیش از ما آمده‌اند درک کنیم و بدون آن جهان از نظر جالب بودن و الهام‌بخشی کمتری برخوردار خواهد بود. چرا که دریچه ای برای تفسیر هنر، زندگی، فرهنگ، سیاست و اجتماع قدیم را فراهم می کند.

برای خواندن مقاله جامع به روی انواع هنرهای کاربردی و هنرهای زیبا کلیک کنید و کامل مطالعه کنید.

هفت شکل هنر (انواع هنر)

اگرچه در طول سال‌ها گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد تعریف هنر وجود داشته است، یک اجماع کلی وجود دارد که هفت نوع اصلی هنر وجود دارد که بیشتر آنها قرن‌ها، بلکه هزاران سال است که وجود داشته‌اند. این انواع مختلف هنر عبارتند از: نقاشی، مجسمه سازی، معماری، ادبیات، موسیقی، سینما و تئاتر.

نقاشی

نقاشی یکی از قدیمی‌ترین انواع هنر است که قدمت آن به ده‌ها هزار سال پیش می‌رسد و در غارهای مکان‌های مختلف در سراسر جهان مانند دراکنزبرگ در آفریقای جنوبی، قلمرو شمالی در استرالیا و نقاشی‌های لاسکو در فرانسه، غارهای لرستان ایران و… مشهود است. بسیاری از این مکان ها در سراسر جهان پراکنده شده اند. برخی از این مکان‌ها برای حفظ تاریخ فرهنگی مرتبط با آن مناطق و حفظ آنها به مکان‌های میراث جهانی تبدیل شده‌اند.

این مقاله را نیز مطالعه کنید:  طراحی دست و بازو به ساده ترین روش ممکن

نقاشی استفاده از رنگ است که معمولا روی یک سطح دو بعدی است. مثلا رنگ گل ها و معنی آن ها می بینیم و درک می کنیم، باید از این رنگ ها برای آثار خود و مفهومی که می خواهیم از هنر ما رسانده شود استفاده کنیم.

رنگ از یک رنگدانه تشکیل شده است که با یک ماده اتصال دهنده مانند روغن، تخم مرغ یا آب و یک پرکننده ترکیب می شود تا مقدار آن را بیشتر کند. در زمان‌های قدیم مردم برای ساختن رنگدانه‌های خود به مواد طبیعی مانند مواد گیاهی، استخوان‌ها و سنگ‌های نرم متکی بودند اما امروزه بیشتر از رنگ‌های مصنوعی استفاده می‌شود. در دوران مدرن، افزودنی‌های مختلف دیگری در ترکیبات موجود است که کار کردن با رنگ را کاربرپسندتر و راحت‌تر می‌کند.

رنگ را می توان به روش های مختلفی اعمال کرد که به آن تکنیک در نقاشی گفته می شود. برای مثال می توان از قلمو، انگشت، قوطی اسپری یا اسفنج استفاده کرد. در هنر مدرن، نقاشان بیشتر از بوم برای نقاشی استفاده می کنند، اما می توان از سطوح دیگر مانند تخته یا چوب نیز استفاده کرد.

در طول زمان، تکنیک ها و سبک ها تکامل یافته اند. نقاشی‌ها را معمولا می‌توان به یک یا چند حرکت هنری دسته‌بندی کرد که از نظر فلسفه زیربنایی که سبک، محتوا و موضوع نقاشی‌ها را تعیین می‌کند و همچنین مکان زمانی آن‌ها از نظر ارتباط با جنبش‌های هنری قبلی مشخص می‌شوند. .

جنبش های هنری شناخته شده ای که در اروپا آغاز شد عبارتند از امپرسیونیسم (1867-1886)، سوررئالیسم (1924-1966)، و اکسپرسیونیسم 1905-1920.

تعداد بی‌شماری نقاش وجود دارد که می‌توان از آنها به عنوان نمونه‌ای از هنرمندان نام برد، اما برخی از مشهورترین نام‌ها عبارتند از: سالوادور دالی (1904-1989) از اسپانیا، جکسون پولاک (1912-1956) از ایالات متحده آمریکا و کاتسوشیکا هوکوسای (1760) -1849) از ژاپن.

جهت آشنایی بیشتر با نقاشی و هنرمندان آن مقاله تعریف بهترین نقاشی و معرفی 12 نقاش و نقاشی معروف جهان را مطالعه کنید.

مجسمه سازی

مجسمه سازی یکی دیگر از هنرهای باستانی است که قدمت آن به برخی از تمدن های اولیه باز می گردد. برخلاف نقاشی، این شکل از هنر شامل خلق هنر در سه بعد است. نوع مواد مورد استفاده می تواند هر چیزی طبیعی یا مصنوعی باشد. از خاک رس، فلز و چوب گرفته تا اشیایی که هنرمندان در زندگی روزمره خود با آنها مواجه می شوند.

در ساخت مجسمه ها می توان از فرآیندهای مختلفی مانند مدل سازی، ریخته گری، مونتاژ و کنده کاری استفاده کرد.

مجسمه ها می توانند فرم های مستقل باشند یا می توانند به صورت برجسته روی سطحی ساخته شوند، یعنی جایی که فرم از پس زمینه بیرون می آید. نمونه ای از مجسمه های مستقل، مسیح رستگار (1931) در ریودوژانیرو اثر پل لاندوفسکی است.

معماری

مردم اغلب معماری را به عنوان بازگشت به اولین سازه هایی که مردم به عنوان خانه ساخته بودند تصور می کنند. اگر بخواهیم معماری را اینگونه تعریف کنیم، می توانیم به تیپی در آمریکا یا یورت در مغولستان فکر کنیم. اگرچه برخی از معماری‌ها کیفیت زیبایی‌شناختی متمایزی دارند در واقع، رابطه بین کاربردی بودن و زیبایی گاهی در طراحی معماری در حد وسط است، همانطور که در سایر اشکال هنر وجود دارد.

با نگاهی به گذشته، برخی از نفیس ترین نمونه های معماری هنوز ذهن را درگیر می کنند.

به اهرام مصر فکر کنید که هزاران سال قدمت دارند، تاج محل باشکوه (1648) در هند و… هر یک از این شگفتی ها داستان خاص خود را دارند.

این مقاله را نیز مطالعه کنید:  پردرآمدترین رشته فنی حرفه ای (لیست 10 رشته با درآمد بالا و آینده شغلی تضمین شده)

برخی از شگفتی های معماری مدرن امروزی عبارتند از: برج پیزا در ایتالیا، برج ایفل (1887) در فرانسه، خانه اپرای سیدنی (1973) در سیدنی استرالیا.

مانند دیگر انواع هنر، معماری نیز دارای سبک های مختلفی است که به وجود آمده است که نشان دهنده ویژگی ها یا اصول طراحی خاصی است و ساختمان های مختلف را می توان به آنها طبقه بندی کرد. برخی از معروف ترین آنها عبارتند از:

 • کلاسیک
 • دوره رنسانس
 • سبک گوتیک
 • سبک باروک
 • نئوکلاسیک
 • باوهاوس
 • ویکتوریایی
 • مدرن
 • پسامدرن

ادبیات

واژه «ادبیات» از کلمه لاتینی گرفته شده است که به «حروف» ترجمه شده است و به طور خاص به کلمه نوشتاری اشاره دارد. یعنی به هر اثر مکتوب ادبیات گفته می شود. زبان روشی قدرتمند و نمادین برای برقراری ارتباط است و نوشتن نیز از این قاعده مستثنی نیست. قدمت قدیمی ترین متون به هزاران سال به بین النهرین بازمی گردد، اگرچه تصور می شود که نوشتن به طور مستقل در قاره های مختلف توسعه یافته است.

در زمان‌های مختلف و در فرهنگ‌های مختلف، جوامع از فناوری و منابع منحصربه‌فردی که در محیط طبیعی بی‌نظیر خود یافتند، برای نوشتن استفاده کردند. به عنوان مثال، روی سنگ و پاپیروس (کاغذ دست ساز ساخته شده از گیاهانی که در آب می رویند) نوشته می شد. در سومری، جایی که شواهدی از اولین نویسنده پیدا شد، نوشته‌هایی که در این فرهنگ پدیدار شد، عمدتا با خاک رس مرطوب و برای برقراری ارتباط در فواصل طولانی زمانی که شهرها شروع به شکوفایی کردند و تجارت آسان‌تر شد، انجام می‌شد.

ادبیات شامل شعر، مقاله، رمان، نمایشنامه، فولکلور، اسطوره ها، افسانه ها و نیز سایر اشکال نوشتار است. اغلب به دو دسته داستانی و غیرداستانی تقسیم می شود، اما این تمایز گاهی اوقات می تواند نامناسب باشد، زیرا برخی از داستان ها حاوی عناصر هر دو هستند، به ویژه در فولکلور و اسطوره.

تاریخ ادبیات مملو از بزرگان ادبی و آثار هنری آنهاست و بنابراین نمی‌توان تأثیرگذارترین یا بهترین‌ها را بدون توسل به عقاید ذهنی مشخص کرد.

موسیقی

موسیقی زمانی ایجاد می شود که سازماندهی صداها، به عنوان ارتعاش وجود داشته باشد که در کنار هم قرار می گیرند تا یک ترکیب شنیدنی را تشکیل دهند. عناصر یک آهنگسازی شامل هارمونی، صدا، ملودی و ریتم است. اگرچه ردیابی حضور موسیقی در تمدن باستانی دشوارتر از هنرهای بصری است، اما بقایایی از آلات موسیقی یافت شده است که هزاران سال قدمت دارند.

مانند رنگ، سازهای اولیه از منابع طبیعی گوناگونی ساخته می‌شدند که جوامع در مجاورت خود یافتند، در حالی که امروزه مجموعه گسترده‌ای از سازهای آماده برای انتخاب نوازندگان در دسترس است که در سه گروه طبقه‌بندی می‌شوند که عبارتند از:

 • سازهای زهی (مانند ویولن و گیتار)
 • سازهای کوبه ای (مانند سنج و طبل)
 • سازهای بادی (مانند فلوت و ساکسیفون)

در حالی که، در ابتدا، موسیقی به جوامع آنها محدود می شد، به لطف پیشرفت های مدرن در فناوری، امروزه موسیقی از نقاط مختلف جهان بیش از پیش برای مردم مناطق دوردست قابل دسترسی است. علاوه بر موسیقی فولکلور، ژانرهای بسیار متنوعی در موسیقی وجود دارد که شامل فانک، بلوز، هیپ هاپ، پاپ، راک، الکترونیک، گاسپل، کانتری و ایندی می‌شود.

سینما

نسبت به دیگر انواع هنری که در این مقاله به آنها پرداخته شد، سینما شکل نسبتا جدیدی از هنر است. به جای اینکه پیشرفت سینما را به یک مخترع نسبت دهند، بسیاری از ذهن های بزرگ به ورود سینما به زندگی مردم کمک کردند، همان طور که در مورد بسیاری از اختراعات و اکتشافات بزرگ زمان ما صادق است.

سینما برای اولین بار در سال 1893 به شکل “کینتوسکوپ” درآمد، که ابزاری بود که به یک نفر امکان می داد فیلم را ببیند. اولین نمایش عمومی در سال 1895 در پاریس برگزار شد.

کینتوسکوپ یک دستگاه اولیه نمایش تصویر متحرک است که برای مشاهده فیلم‌ها توسط افراد از طریق یک دریچه روزه‌ای نمایش در بالای آن طراحی شده بود.

این مقاله را نیز مطالعه کنید:  موسیقی چیست و انواع آن کدام است؟

فیلم‌های اولیه آن‌طور که امروز می‌شناسیم نبودند و فضایی که در آن پخش می‌شد نیز نبود. دیدارها فقط چند دقیقه به طول انجامید و برخی از محتواها شامل صحنه های کمدی، اخبار و… بود. برخلاف سینمای امروز، اغلب تماشاگران مشارکت زیادی داشتند.

پیشرفت سینما به قالبی بسیار محبوب و قابل دسترس که امروزه می شناسیم در مدت کمی بیش از 100 سال اتفاق افتاد. مهمترین اتفاقات رخ داده که باعث جذابیت بیشتر سینما برای عموم شده است عبارتند از:

1891: ساخت نمونه اولیه کینتوسکوپ توسط شرکت ادیسون
1893: اولین نمایش برای عموم مردم با کینتوسکوپ
1895: برای مخاطبان عمومی توسط برادران لومیر با استفاده از فیلمبرداری
1909: رنگ در سینما معرفی شد.
در آغاز قرن، در صنعت سینما چیزهای زیادی در جریان بود و بسیاری از صنایع فیلم جدید به ویژه در اروپا و روسیه در حال ظهور بودند. هنگامی که آنها برای اولین بار ساخته شدند، صدا نداشتند، اما در دهه 1930، اکثر فیلم ها دارای صدا بودند.

تئاتر

تئاتر یک هنر پرفورمنس است که معمولا شامل یک عنصر بصری است که برای هزاران سال برای اهداف سرگرمی مورد استفاده قرار گرفته است. یکی از مشهورترین مکان‌های مرکزی برای گرد هم آوردن رومی‌ها برای سرگرمی، کولوسئوم بزرگترین تماشاخانه در امپراتوری روم بود که اگرچه اکنون در ویرانه‌ای قرار دارد، اما همچنان شاهدی بر شکوفایی فرهنگ امپراتوری روم است. در واقع، روم در قرن ششم قبل از میلاد به عنوان اولین نمونه از تئاتر در جهان غرب دیده می شود.

با این حال، مدت ها قبل از این داستان سرایی شفاهی، صداها و حرکات برای انتقال اطلاعات مهم از نسلی به نسل دیگر قبل از اختراع زبان نوشتاری استفاده می شد. شواهد داستان گویی بصری به ده ها هزار سال پیش بازمی گردد، اما به طور گسترده پذیرفته شده است که داستان گویی از طریق صداها، آهنگ ها، رقص ها و… رسانه ای جدایی ناپذیر را تشکیل می دهد که از طریق آن سنت ها منتقل شده و حفظ می شود.

تئاتر یک شکل منحصر به فرد از هنر است به این معنا که می تواند چندین شکل مختلف هنری را در یک تئاتر ترکیب کند. هنرمندان مختلفی می توانند در طیفی از عناصر پیچیده ای که ممکن است در یک تولید تئاتر دخیل باشند درگیر شوند، از جمله طراحان صحنه و لباس، موسیقی دانان، بازیگران و نویسندگان.

تئاتر می تواند اشکال مختلفی مانند نمایش عروسکی، رقص، سیرک، نمایش و… داشته باشد.

تاریخ تئاتر غنی و زنده با طیف عواطف انسانی است که همه ما با مشاهده داستان هایی که در اجرا تجسم یافته اند، چه در سینما، چه تئاتر و یا حتی کلام، تجربه کرده ایم. ژانرها شامل تراژدی، کمدی و درام است.

اگرچه سینما در طول عمر نسبتا کوتاه خود طوفانی به جهان زده است، تئاتر همچنان زنده و زنده است. برخی از تولیدات معروف تئاتر مدرن شامل ارباب رقص و شیر شاه هستند که به ترتیب در سال‌های 1996 و 1997 آغاز شدند.

دیگر انواع هنر

در این مقاله، ما هفت نوع مختلف هنری را بررسی کردیم. باید گفت که هنر معاصر با فتح افق‌های هنری جدید در عرصه‌های مد، هنر دیجیتال و… به خود گرفته است که نباید از هیچ تعریف مدرنی از هنر کنار گذاشته شود. طراحی گرافیک و عکاسی به عنوان گرایش های اخیر در هنر هستند.
هنر از روزهای اولیه بشریت وجود داشته است و در طول قرن ها به طور قابل توجهی تغییر کرده است. خلاقیت هایی که در قالب‌های تئاتر، موسیقی، نقاشی، مجسمه‌سازی، معماری، سینما و ادبیات بیان می‌شود، در طول سال‌ها به راه خود در سراسر جهان و در تخیل ما ادامه داده است. هنر همچنان رنگ و زندگی را به دنیایی در حال تغییر می آورد، به گونه ای که نه تنها واکنش فکری را تحریک می کند، بلکه قلب ما را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.


منابع:

artincontext

wikipedia

5/5 - (9 امتیاز)

“9 دی 1401” 1:37 ب.ظ