ChatGPT برای OpenAI و bard گوگل چیست؟

ChatGPT یک الگوریتم پیشرفته شبکه عصبی است که برای پردازش زبان طبیعی (NLP) بکار می‌رود.
چت جی پی تی، در واقع یک مدل زبانی عمیق (Deep Language Model) است که به توانایی تولید متن مبتنی بر مدل و تفسیر درست و مفهومی زبان طبیعی معروف است.
این الگوریتم بر پایه تکنیک‌های ترنسفورمر (Transformer) بنا شده است و توانسته است به دلیل داشتن قابلیت‌های انعطاف پذیری بسیار بالا، توجه محققان و کارشناسان زیادی را به سمت خود جلب کند.

Google Bard AI یک مدل زبانی است که توسط گوگل برای تولید متن با کیفیت بالا ایجاد شده است. این بر روی مجموعه بزرگی از متن آموزش داده شده است و می توان آن را برای تولید متن در یک دامنه یا سبک خاص با استفاده از مجموعه داده های کوچکتر تنظیم کرد.
ChatGPT و بارد هر دو به ما کمک می کنند تا با در اختیار داشتن بانک مقالات زیاد و سادگی بیشتر، محتوای زبانی با کیفیت بالا در موضوعات مختلف، شبیه به زبان انسان و با قابلیت شخصی سازی را بپرسیم و از آن جواب بگیریم.
مثلا چت جی پی تی در سیستم چت‌بات‌های هوشمند، برای پاسخگویی به پرسش‌های کاربران با استفاده از یادگیری ژرف، به کار می‌رود. از این ابزار سودمند برای مواردی نظیر ترجمه، خلاصه‌سازی متن، تغییر تصاویر متحرک به متن و متن به تصویر و… نیز استفاده می‌شود.

ChatGPT می تواند به سوالات پاسخ دهد و در کارهایی مانند نوشتن ایمیل، مقاله و کد یا برنامه نویسی به شما کمک کند.

پس Google Bard AI و Open AI’s Chat GPT هر دو مدل زبان هوش مصنوعی برای استفاده های مختلف تولید محتوا، کد نویسی و… هستند که در ادامه به توضیح بیشتری در مورد هر کدام پرداخته می شود.

مقایسه ChatGPT اپن ای آی و bard گوگل - سهند یادریم

چه کسی ChatGPT را ساخته است؟

ChatGPT توسط OpenAI، یک شرکت تحقیقاتی و هوش مصنوعی ایجاد شده است.

این مقاله را نیز مطالعه کنید:  چگونگی استفاده بهینه ابزار هوش مصنوعی ChatGPT و پرامپت های آن

ChatGPT با آغاز توسعه Bert شروع شد که در سال 2018 منتشر شد و در آن زمان روش های موجود برای پردازش زبان طبیعی هنوز به تعداد کافی پیشرفت نکرده بودند. در سال 2019 مدل GPT-2 با توانایی تولید متن هایی با کیفیت بالا، توسط OpenAI معرفی شد که باعث پیشرفت چشمگیر در تکنولوژی های پردازش زبان طبیعی شد.
در نهایت در سال 2020، مدل ChatGPT-3 با قدرت بسیار بالای پردازش و تولید متون، معرفی شد و به عنوان یکی از پیشرفته ترین مدل های پردازش زبان طبیعی شناخته شد.

این شرکت 4-ChatGPT را نیز اخیرا راه اندازی کرده است.

چت جی پی تی یا هوش مصنوعی چقدر مهم است؟

ChatGPT یک پیشرفت مهم در زمینه پردازش زبان طبیعی (NLP) و هوش مصنوعی (AI) در نظر گرفته می شود. به دلیل توانایی قابل توجه آن در تولید زبانی شبیه انسان.

ChatGPT در چندین معیار در وظایف NLP به عملکردی پیشرفته دست یافته است و در برنامه های مختلف مانند ترجمه زبان، چت بات ها، خلاصه سازی متن و سیستم های پاسخگویی به سوال پتانسیل خود را نشان داده است.

همچنین فرصت‌های جدیدی را برای ایجاد تعاملات طبیعی و جذاب‌تر بین انسان‌ها و ماشین‌ها باز کرده است.

به طور خلاصه، ChatGPT یک کار بزرگ در دنیای هوش مصنوعی و NLP است و به عنوان یک گام مهم رو به جلو در جهت ایجاد مدل‌های زبانی پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر تلقی می‌شود که می‌تواند تأثیر عمیقی در زمینه‌ها و صنایع مختلف داشته باشد.

به طوری که ایلان ماسک که یکی از بنیانگذاران OpenAI قبل از رفتن بود گفت: “ChatGPT ترسناک است. ما با هوش مصنوعی بسیار قوی فاصله ای نداریم.”

سام آلتمن، رئیس OpenAI در توییتر گفت که ChatGPT در پنج روز اول پس از راه‌اندازی، بیش از یک میلیون کاربر داشته است.

طبق تجزیه و تحلیل بانک سوئیس UBS، ChatGPT سریعترین برنامه در حال رشد در تمام دوران است. این تحلیل تخمین می‌زند که ChatGPT تنها دو ماه پس از راه‌اندازی آن، در ژانویه 100 میلیون کاربر فعال داشته است. برای مقایسه مثلا، 9 ماه طول کشید تا TikTok به 100 میلیون کاربر برسد.

این مقاله را نیز مطالعه کنید:  کارآفرین کیست و کارآفرینی و انواع آن کدام است + ایده‌های کارآفرینی در منزل

ChatGPT و تفاوت آن با موتورهای جستجوی Google

ChatGPT و موتورهای جستجو مثل Google با شیوه‌های متفاوت به تولید و پردازش محتوا می‌پردازند.
موتورهای جستجو مانند گوگل، به صورت پیش‌فرض کلمات کلیدی مرتبط با کوئری کاربر را پیدا می‌کنند، سپس لینک‌های صفحات وب را که شامل کلمات مورد نظر هستند، ارائه می‌دهند.
در مقابل، ChatGPT تنها در محدوده زبان طبیعی که آموزش دیده است فعالیت می کند و دقیقاً به سوالات کاربر پاسخ می دهد، در حالی که موتورهای جستجو پاسخی را بازگردانده و بیشتر با وب سایت ها و صفحات جستجو کار می کند.
در واقع، ChatGPT می تواند به صورت پایگاه اطلاعاتی باشد و به کمک الگوریتم های هوشمند خود، پاسخ دادن به پرسش های کاربر را بدون نیاز به پیدا کردن یک منبع خاص، امکان پذیر کند. همچنین، ChatGPT می تواند پرسش های پیچیده و چالش برانگیز را نیز پاسخ دهد و به جای آوردن یک سری نتایج مرتبط در موتور جستجو مثل گوگل، یک پاسخ دقیق و کامل را به کاربر ارائه دهد.

ChatGPT Open AI، با تکنولوژی پیشرفته و هوش مصنوعی، قادر به انجام وظایف مختلفی از جمله پاسخ به سوالات، رفع ابهامات، ترجمه، پیشنهاد و… است.
با این حال، برای جستجو در موتور جستجو، گوگل بهترین گزینه است. این بستگی به نیازهای شما دارد، با توجه به نوع کمکی که به دنبال آن هستید، انتخاب خود را بین این دو گزینه انجام دهید.

چگونه می توانید به ChatGPT دسترسی پیدا کنید؟

شما می توانید با مراجعه به chat.openai.com و ایجاد یک حساب کاربری به ChatGPT دسترسی پیدا کنید.
پس از ورود به سیستم، می‌توانید با ChatGPT شروع به چت کردن کنید.

همچنین برای وارد شدن به سایت نیز باید فیلتر.شکن خود را روشن کنید. چرا که کشور ما برای استفاده از این ابزار تحریم است.

البته بعد از فیلتر.شکن با توجه درخواست شماره تلفن شما که برای ایران است و نمی توانید ثبت نام کنید و شما باید شماره بین المللی داشته باشید که بعد از وارد کردن ایمیل برای فعال شدن حساب کاربری و ارسال sms لازم است که می توانید در گوگل خرید شماره مجازی را سرچ کنید و خریداری کنید.

چگونه می توانید به Google Bard دسترسی پیدا کنید؟

Google Bard که از لینک (https://bard.google.com/) در دسترس است و می توانید در آن ثبت نام کنید و با کلیک روی “Join waitlist” به لیست آن اظافه خواهید شد تا بعدا برای شما ایمیل فعال سازی ارسال شود.

ChatGPT و مقایسه آن با Google Bard

در سطح پایه، هر دو ربات چت از پردازش زبان طبیعی استفاده می کنند، به این معنی که کاربران یک درخواست یا پرس و جو را کلید می زنند و چت بات ها پاسخی شبیه به انسان ایجاد می کنند.
با این حال، یک تفاوت کلیدی وجود دارد که به منابع داده و مدل هایی که بر روی آنها آموزش دیده اند خلاصه می شود.
Google Bard از مدل زبان گوگل برای برنامه‌های گفتگو (LaMDA) استفاده می‌کند و می‌تواند پاسخ‌هایی را بر اساس تحقیقات فعلی و بلادرنگ ارائه دهد که از اینترنت استخراج شده است.
از سوی دیگر، ChatGPT از مدل Generative Pre-Training Transformer 3 (GPT-3) خود (یا GPT-4، بسته به نسخه ای که استفاده می کنید) استفاده می کند که بر روی داده های قبل از اواخر سال 2021 آموزش داده شده است.

تفاوت بارد گوگل و چت جی پی تی از نظر زبان، منابع اطلاعاتی و هزینه استفاده

مدل زبان

بسته به نسخه، یک نسخه به‌خصوص تغییر یافته از OpenAI’s Generative Pre-Training Transformer 3 (GPT-3) یا Generative Pre-Training Transformer 4 (GPT-4)
مدل زبان گوگل برای برنامه های گفتگو (LaMDA) است.

منابع اطلاعاتی

ChatGPT بر روی مجموعه داده عظیمی از متن، از جمله Common Crawl، ویکی‌پدیا، کتاب‌ها، مقاله‌ها، اسناد و محتوای حذف‌شده از اینترنت باز آموزش داده شد – اما منابع آن در سال 2021 به پایان می‌رسد و آخرین رویدادها و تحقیقات جهان را محدود می‌کند.
بارد در Infiniset آموزش دیده و مجموعه ای از داده ها شامل ویکی پدیا، اسناد و مکالمات و گفتگوها از وب. Bard ظاهراً در زمان سوال کردن جستجو می کند تا جدیدترین پاسخ به سؤالات و آخرین تحقیقات را بیابد و به شما نسان دهد.

هزینه استفاده

ChatGPT برای همه کاربران رایگان است و فقط برای ChatGPT Plus کلا 20 دلار در ماه می گیرد که شامل دسترسی در زمان اوج مصرف، زمان پاسخگویی سریع تر، الویت دسترسی به ویژگی های جدید و استفاده از GPT-4 می شود.

این مقاله را نیز مطالعه کنید:  اجزای یک خودرو چیست

ولی Bard برای کاربرانی که دسترسی دارند رایگان است.


منابع:

zapier

zdnet

5/5 - (2 امتیاز)

“4 فروردین 1402” 6:17 ب.ظ