پردرآمدترین رشته های مهندسی کدام ها هستند

پردرآمدترین رشته های مهندسی یا فنی و مهندسی یا تکنولوژی و مهندسی، شاید در نگاه و انتخاب یک دانشجو زیاد مهم نباشد، اما مطمئنا حقوق و دستمزد یک عامل کلیدی در برنامه ریزی برای آینده شما است.

89٪ از مهندسان حرفه ای گزارش می دهند که از شغل خود راضی تا بسیار راضی هستند و 90٪ مهندسی را به عنوان یک مسیر شغلی برای یک افراد جوان توصیه می کنند.

مقاله پردرآمدترین رشته فنی حرفه ای را هم بخوانید تا بدانید تو ایران و دنیا چه رشته هایی خوب هستند.

پر درآمدترین رشته های مهندسی کدام ها هستند

رشته های مهندسی

رشته های مهندسی اکثرا برای رشته ریاضی یا ریاضی فیزیک می باشد که توسط سازمان سنجش برای کنکور نیز ارائه شده است.

برخی از رشته های دیگر مهندسی شناور هستند، به این معنی که از طریق رشته‌های نظری و فنی حرفه‌ ای نیز می توان به این رشته ها وارد شده و تحصیلات دانشگاهی را ادامه داد.

در ادامه 55 رشته مهندسی در شاخه های مهندسی مختلف که تقریبا شامل تمام رشته های مهندسی به عنوان و به اسم شغل های مختلف در کارخانه و کارگاه ها می شود را می آوریم. البته در خیلی موارد علاوه از این به عنوان رشته های دانشگاهی نیز به صورت دقیق یاد می شوند آورده می شوند که عبارتند از:

رشته های مهندسی
مهندسی عمران‏مهندسی انرژیمهندسی مکانیکمهندسی ساخت و تولیدمهندسی محصول
مهندسی فناوری اطلاعات‏مهندسی برق‏مهندسی نظامیمهندسی سرامیکمهندسی بیوسیستم
مهندسی قدرت‏مهندسی دریامهندسی هیدرولوژیمهندسی سیاراتمهندسی مولکولی
مهندسی کامپیوتر‏مهندسی شیمی‏مهندسی نساجیمهندسی صنایعمهندسی نرم‌افزار
مهندسی مخابرات‏مهندسی زیست‌شناسیمهندسی نفتمهندسی عمرانمهندسی تعمیر و نگهداری
مهندسی معماری‏مهندسی ساختمان‏مهندسی هوافضامهندسی فرایندمهندسی ورزش
مکانیک خودرو‏مهندسی صنایع‏مهندسی دریامهندسی قابلیت اطمینانمهندسی هزینه (مدیریت پروژه)
مهندسی موادمهندسی فرایندمهندسی راه‌آهنمهندسی کشاورزیمهندسی هسته‌ای
مهندسی ترابریمدیریت مهندسیمهندسی بایومکانیکمهندسی ایمنیمهندسی برق
مهندسی توانبخشیمعماری دریاییمهندسی برقمهندسی الکترونیکمهندسی بایومکانیک
مهندسی تولیدمهندسی اپتیک و لیزرمهندسی بوم‌شناختیمهندسی حقوقمهندسی ترابری

مهندسان چقدر درآمد دارند؟

به طور کلی میانگین حقوق مهندسان بالاتر از میانگین حقوق بسیاری از مشاغل دیگر در دنیا و مخصوصا کشورهای جهان اول است. این امر تا حدی به این دلیل است که مشاغل مهندسی به مهارت های فنی زیادی نیاز دارند و این مهارت ها تقاضای زیادی دارند زیرا صنایع ما به طور فزاینده ای به فناوری وابسته می شوند. مثلا اگر یک مهندسی مهمترین مشخصات یک گوشی موبایل را بخواهد تعیین کند و محصولات موجود در بازار را با محصول طراحی شده توسط خود مقایسه کند، متوجه می شوید که این پیچیدگی به مراتب خیلی زیاد می باشد.

این مقاله را نیز مطالعه کنید:  چگونگی استفاده بهینه ابزار هوش مصنوعی ChatGPT و پرامپت های آن

با بررسی دقیق تر متوجه خواهید شد که حقوق مشاغل مهندسی نیز با همدیگر متفاوت است. در حالی که میانگین حقوق امروزی مهندسی مکانیک 87.370 دلار در سال (یعنی ماهانه بیشتر از 7.500 دلار) است (مقاله مهندس مکانیک کیست)، مهندسان معدن و اکولوژی تقریباً 92.250 دلار در سال و مدیران مهندسی حقوق سالانه تقریبا 140.760 (یعنی ماهانه نزدیک به 12 هزار دلار) دلار دارند.

10 رشته و شغل مهندسی پردرآمد

از نظر درآمد متوسط و پتانسیل رشد درآمدی، 10 شغل مهندسی پردرآمد هستند که در ادامه بررسی می کنیم و باید در نظر گرفته شوند. پر درآمدترین رشته های مهندسی عبارتند از:

  1. رشته مهندسی محیط زیست
  2. رشته مهندسی پزشکی
  3. رشته مهندسی سیستم
  4. رشته مهندسی برق
  5. رشته مهندسی شیمی
  6. رشته مهندسی داده
  7. رشته مهندسی هسته ای
  8. رشته مهندسی هوافضا
  9. رشته مهندسی سخت افزار کامپیوتر
  10. رشته مهندسی نفت

رشته مهندسی محیط زیست

مهندسان محیط زیست که اغلب در صنعت ساخت و ساز کار می کنند، از مهارت های مهندسی، علوم زمین، زیست شناسی و شیمی برای توسعه راه حل هایی برای مسائل زیست محیطی استفاده می کنند. به دلیل ماهیت کار، آنها ممکن است زمان خود را در سایت‌ها و کارگاه ها بگذرانند و این یک مسیر شغلی عالی برای کسانی است که نمی‌خواهند به پشت یک میز بند بشینند. متوسط دستمزد 87620 دلار برای رشته مهندسی محیط زیست گزارش شده است.

رشته مهندسی پزشکی

رشته مهندسی پزشکی که به آن مهندسی زیست پزشکی هم گفته می شود، اغلب در زمینه پزشکی یا بالینی کار می کنند. از اصول مهندسی برای پیشرفت علم پزشکی با توسعه ابزارهایی برای متخصصان پزشکی برای تشخیص و درمان بهتر بیماران خود استفاده می کنند. مهندسان زیست پزشکی می توانند انتظار دستمزد متوسط ​​92620 دلار در سال را داشته باشند.

رشته مهندسی سیستم

مهندسان سیستم، زیرساخت فنی یک شرکت را مدیریت می‌کنند و تمام سخت‌افزار و نرم‌افزار مورد نیاز برای پیشبرد کار و تجارت را حفظ می‌کنند. اگر مهارت‌های ارتباطی قوی و توانایی ترجمه اطلاعات فنی به تیم‌های غیرفنی دارید، این مسیر شغلی را برای آینده شغلی خود در نظر بگیرید که میانگین دستمزد سالانه آن 97902 دلار است.

رشته مهندسی برق

مهندسان برق در صنایع مختلفی کار می کنند و قطعات الکتریکی و الکترونیکی مانند موتورهای الکتریکی، رادار یا سیستم های ناوبری را توسعه می دهند. آنها همچنین ممکن است در توسعه سیستم های پخش و یا ارتباطات مشغول به کار نیز شوند. متوسط دستمزد در سال 2020 میلادی برای رشته مهندسی برق 103390 دلار در سال گزارش شده است.

رشته مهندسی شیمی

مهندسان شیمی با میانگین دستمزد 108540 دلاری، از علم خود استفاده می کنند و در تولید ترکیباتی که هر روز در سوخت، غذا، داروسازی و غیره استفاده می‌شوند، کار می‌کنند.
مهندسی شیمی یک مسیر شغلی عالی برای مهندسین با سابقه خوب تحصیلی در زیست شناسی، شیمی یا فیزیک است که از کار در یک تیم برای حل مشکلات بزرگ لذت می برند.

رشته مهندسی داده

ظهور رشته مهندسی داده فرصت های تجاری قابل توجهی را فراهم کرده است، اما مجموعه داده های پیچیده اگر به شیوه ای قابل درک ساختار بندی نشده باشند، معنایی ندارند. مهندس کلان داده وظیفه ایجاد سخت افزار و معماری سیستم را دارد که دیگران را قادر به تفسیر و استفاده از داده ها می کند. با متوسط حقوق سالانه 114561 دلار، به معنای فرصت های بزرگ برای رشته مهندسی و مهندسان است تا این شغل را انتخاب کنند.

رشته مهندسی هسته ای

مهندسان هسته‌ای در مورد تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز برای استفاده از انرژی هسته‌ای را تحقیق کرده، طراحی می کنند و توسعه می‌دهند. آنها مسئول هدایت ایمن عملیات تاسیسات انرژی هسته‌ای هستند و باید با درجه بالایی از پیچیدگی و راحتی استفاده باشند. در سال 2020، متوسط دستمزد 116140 دلار برای مهندسان هسته‌ای گزارش شده است که در پنج رشته مهندسی برتر قرار دادند که بیشترین درآمد را دارند.

رشته مهندسی هوافضا

رشته مهندسی هوافضا در واقع، این علم موشک است. مهندسان هوافضا هواپیما، فضاپیما، موشک و ماهواره طراحی و می سازند. مهارت‌های طراحی و همچنین مهارت‌های تحلیلی دقیق و حساسیت به مسئله برای این رشته ضروری است. میانگین دستمزد در سال 2020 برای این رشته 118610دلار گزارش شده است.

رشته مهندسی سخت افزار کامپیوتر

با میانگین دستمزد 119560 دلار، رشته مهندس سخت افزار کامپیوتر که بسیار فنی بوده و شامل طراحی و توسعه سیستم‌ها و اجزای رایانه‌ای مانند پردازنده‌ها، بردهای مدار و دستگاه‌های حافظه می‌شود را انجام می دهند. مهندسی سخت‌افزار رایانه یک رشته عالی برای حل‌کنندگان مسائل تحلیلی با علاقه به ریاضیات یا فیزیک است.

رشته مهندسی نفت

مهندسان نفت روش‌هایی را برای استخراج نفت و گاز طبیعی از زمین توسعه می‌دهند و سپس از آن مواد برای تولید انرژی کارآمد و پاک استفاده می‌کنند. مهندس نفت با متوسط حقوق 137300 دلار در سال یکی از پردرآمدترین مشاغل مهندسی در سال 2022 است.

این مقاله را نیز مطالعه کنید:  اجزای موتور خودرو چیست؟

منبع:

case

4.9/5 - (11 امتیاز)

“15 اردیبهشت 1402” 12:00 ب.ظ