راه های صحیح دفع روغن آشپزی

راه های صحیح دفع روغن آشپزی به عنوان زباله های خانگی در مباحث آشپزی و آشپزخانه خیلی مهم هستند. چرا که علاوه از بهداشت و سلامت باعث آلودگی زیست محیطی نیز می شوند. از جمله روغن پخت و پز استفاده شده، قطعه بزرگی از این پازل آلودگی های محیط زیستی می باشند که باید به طرز صحیحی دفع شوند.

مقدار کمی روغن باقیمانده از نیمرو درست کردن تخم‌مرغ‌های صبحانه را می‌توان به راحتی با دستمال کاغذی یا پارچه‌های پنبه‌ای به‌سادگی آغشته کرد و تاثیر منفی خود را بر محیط زیست کاهش داد.

همیشه چه در مواد غذایی سرخ کردنی، چه گوشت چرخ کرده سرخ شده یا پختن بیکن، اغلب با باقی مانده روغن پخت و پز مواجه می شویم. ممکن است تمایل به ریختن آن در سینک آشپزخانه باشد، اما می‌تواند لوله‌کشی را مسدود کرده و به لوله‌کشی آسیب برساند و اگر بیرون بر روی زمین ریخته شود، می‌تواند برای حیات وحش و محیط زیست مشکلاتی ایجاد کند.

در مقاله ای دیگر تحت عنوان بهترین روغن برای پخت و پز و سرخ کردنی غذاها کدام است؟ به مطالعه ویژگی های روغن های پخت و پز و سرخ کردنی پرداختیم که می توانید با کلیک روی عنوان مقاله آن را نیز مطالعه کنید.

راه های صحیح دفع روغن آشپزی

راه های صحیح دفع روغن های آشپزی

استفاده مجدد از روغن آشپزی

بسته به چیزی که پخته شده است، می توانید چند بار روغن را دوباره استفاده کنید تا بیشترین استفاده را از آن ببرید. اما پس از چند بار مصرف، باید روغن قدیمی را دور بریزید و برای بهترین طعم لذیذتر روغن تازه استفاده کنید.

این مقاله را نیز مطالعه کنید:  ویژگی های غذای سبک چیست؟

اگر قصد دارید در همان روز مواد غذایی دیگری را سرخ کنید، می توانید روغن پخت و پز را برای استفاده مجدد در ظرفی نگه داری کنید. ابتدا روغن را از طریق یک فیلتر قهوه یا چند لایه پارچه صاف کنید تا ذرات و خرده های آن از بین برود. سپس آن را در ظرف دربسته بریزید و در جای تاریک نگهداری کنید تا آماده استفاده باشد.

توجه به این نکته ضروری است که شما باید فقط یک یا دو بار از روغن مجدد استفاده کنید. قبل از استفاده آن را بو کنید. اگر بوی گندیدگی داد، آن را بیرون بیاندازید. به یاد داشته باشید که با هر بار استفاده مجدد از روغن، روغن خراب می شود و نقطه دمایی که در آن می سوزد و خاصیت خود را از دست داده و حتی منجر به بیماری می شود، کاهش می یابد، پس به این نکته توجه کنید.

روغن جامد را می توان برای مصارف خانگی نیز نگه داشت. برای کارهای روزمره مانند روغن کاری لولاها کاملا مناسب است.

در ظرف یکبار مصرف بریزید

اگر می خواهید روغن را دور بریزید، اجازه دهید روغن کاملا خنک شود، سپس آن را در یک ظرف یکبار مصرف درب دار بریزید و در سطل زباله بیندازید. ظروف معمولی می تواند شامل کارتن های شیر مقوایی و ظروف کاغذی مشابه با روکش موم یا پلاستیک باشند.

خنک شدن تا نقطه انجماد

اگر ترجیح می دهید آن را بیرون بیندازید، ابتدا باید روغن را فریز کنید یا در یخچال بگذارید تا سفت شود.

اگر مقدار کمی روغن دارید، می توانید آن را با خیال راحت در یک کیسه زباله پلاستیکی که نیمه پر شده است، بیندازید. فقط مطمئن شوید که ابتدا روغن پخت و پز را خنک کرده و در کیسه را ببندید تا از ته کیسه نشت نکند.

ابتدا روغن را داخل ظرفی کهنه بریزید و در فریزر یا یخچال قرار دهید. پس از اینکه روغن به اندازه ای جامد شد که به صورت یک تکه از ظرف مورد نظر خارج شود، آماده ریختن به سطل زباله است.
اگر بیش از یک فنجان روغن ندارید، آن را در لیوان قهوه بریزید و در یخچال قرار دهید. وقتی سفت شد آن را بیرون بیاورید و با قاشق داخل سطل زباله بیندازید. سپس لیوان را قبل از شستن با دستمال کاغذی یا دستمال استفاده شده پاک کنید.

با مواد دیگر ترکیب کنید

قبل از دور ریختن، می توانید روغن را با مواد جاذب مانند خاک گربه، ماسه و خاک اره مخلوط کنید که به راحتی مایع را خیس می کند. روغن قدیمی را در یک ظرف استفاده شده ذخیره کنید تا زمان خالی کردن جعبه زباله فرا برسد. روغن را قبل از بیرون ریختن در این مواد جاذب بریزید.

یک سیستم دفع چربی یا گریس بخرید

اگر زیاد سرخ کردنی دارید و آشپزخانه صنعتی و… هستید، ممکن است یک سیستم دفع چربی و تهیه کردن آن برای شما مناسب باشد که شامل یک ظرف پلاستیکی با کیسه های روکش فویل است که می تواند روغن زیادی را در خود جای دهد. کیسه ای را در ظرف قرار دهید و روغن خنک شده را داخل کیسه بریزید، وقتی پر شد در کیسه را ببندید و در سطل زباله بیندازید.

بازیافت روغن پخت و پز

رستوران ها و مراکز تجاری این توانایی را دارند که سالانه سه میلیارد گالن روغن آشپزی زباله خود را برای تبدیل شدن به بیودیزل ارسال کنند. آشپزهای خانگی با ماهیتابه پر از روغن اغلب در مورد چگونگی خلاص شدن از شر این ضایعات چرب مشکل دارند. اگر شهرداری شما برنامه بازیافت روغن، بهترین و ساده ترین راه برای حل مشکل را ارائه می دهد، خود را خوش شانس بدانید. همه در دنیا به چنین برنامه ای دسترسی ندارند. در برخی از جوامع ایالات متحده، مردم این امکان را دارند که مقادیر کمی از روغن نباتی زائد را کمپوست کنند.

این مقاله را نیز مطالعه کنید:  رازهای زیبایی صورت: 13 نکته زیبایی برای صورت

برخی از شهرها در کشورهای جهان اولی، برنامه های جمع آوری برای بازیافت روغن پخت و پز استفاده شده به عنوان بیودیزل را دارند. Earth911 را باید بررسی کنید تا ببینید آیا بازیافت کننده ای در نزدیکی شما وجود دارد که آن را می پذیرند یا نه. بیودیزل یک سوخت پاک است که در بسیاری از انواع وسایل نقلیه موتوری (اغلب کامیون های شهری و وسایل نقلیه ناوگان) استفاده می شود.

اگر به مباحث مرتبط با خودروها علاقمند هستید مقاله اجزای یک خودرو چیست را می توانید با کلیک روی آن مطالعه کنید.

راه های غیر صحیح برای دفع روغن های آشپزی

در مورد خلاص شدن از شر روغن پخت و پز استفاده شده، نکات منفی زیادی وجود دارد. روغن را در فاضلاب یا توالت نریزید. این می تواند نه تنها لوله های شما بلکه شبکه فاضلاب شهری را نیز مسدود کند.

انداختن روغن به داخل فاضلاب یا ریختن آن در توالت ممکن است باعث ناپدید شدن آن شود، اما این روغن‌ها می‌توانند به لوله‌های خانه شما آسیب برسانند و در فاضلاب شهری تجمع کنند. روغن و چربی‌ها به‌عنوان یک چسب عمل می‌کنند.

همچنین تصفیه آب آلوده به روغن دشوار و گاهی غیرممکن است. این بدان معنی است که در نهایت می تواند آبراه های زیر زمینی و محلی را نیز آلوده کند.
روغن داغ را داخل سطل زباله نریزید، زیرا می تواند حشرات و جوندگان را جذب کند و همچنین باعث ایجاد مشکلاتی در کامیون های زباله شود. همچنین نباید روغن پخت و پز را در سطل های کمپوست بریزید. چربی ها به طور کلی برای کمپوست مضر هستند و روغن پخت و پز چیزی جز چربی نیست.

این مقاله را نیز مطالعه کنید:  ایده های طراحی آشپزخانه مدرن

روغن پخت و پز که راه خود را به محیط زیست باز می کند نیز می تواند به سواحل اکولوژیکی آسیب برساند و به حیوانات وحشی نیز آسیب برساند.

استفاده از روغن های حیوانی

یک راه بسیار عالی برای دور نینداختن روغن ها جهت پخت و پز استفاده از روغن ها و کره های حیوانی در حد کم است که می توانید به صورت کامل از آن ها استفاده کنید.


منابع:

nationalgeographic

thespruceeats

5/5 - (2 امتیاز)

“19 اسفند 1401” 6:00 ب.ظ